AKO SA OBLIECŤ DO TRAILU?


V minulosti nám stačilo na šport jedno športové tričko a kraťasy a bolo jedno, čo práve ideme robiť. Či jazdiť na bicykli, behať, turistikovať či čokoľvek iné. V dnešnej dobe detailne rozlišujeme nielen oblečenie, ale aj celkovú výbavu na danú športovú aktivitu. Tomuto vývoju sa nevyhol ani beh. Dnes sa zastavíme pri trailovom behu, teda toho v „prírode“ – v kopcoch, v horách, po šotolinových cestách, vyšliapaných turistických cestičkách a nesmieme zabudnúť ani na členité kamenisté horské chodníky. No a dôležité je tiež spomenúť, že v tomto prípade, nezáleží na počasí. Takže môžeme očakávať vlastne všetko. Od slnečných lúčov cez ostrý vietor, pred ktorým sa budeme napríklad až doslova klaňať, až po prívaly dažďa, ktorý si nájde aj tú najmenšiu štrbinku, aby sa nám dostal na kožu. Áno, sú to extrémne situácie, ale aj s tými, obzvlášť vo vysokých horách, musíme určite počítať.

Čím sa teda trailové bežecké oblečenie líši? Hlavne výraznejšou odolnosťou voči oderu a prípadnému roztrhnutiu, pretože sa pohybujete v členitom prostredí, kde je vyššia pravdepodobnosť, že zakopnete, spadnete alebo sa odriete o nejaký strom či kameň. No a tiež zvýšeným počtom vreciek pre rôzne potravinové doplnky v podobe gélov, tyčiniek, vrecúšok, ktoré sú umiestnené tak, aby ste si rovno pri behu mohli dať osvieženie a nemuseli zastavovať a hľadať v batohu. Niektoré vrecká či pútka sú určené pre oblečenie, ako sú napríklad návleky na ruky, ľahká vesta či bunda. Jednoducho ich rovno počas behu prevlečiete pútkom a nezastavujete.

Keď sa detailnejšie pozrieme napríklad na trailové tričká, tak jednak majú zvýšený počet vreciek, niektoré tzv. ripstopovú úpravu, ktorá bráni roztrhnutiu alebo prípadnému rozširovaniu zatrhnutia a na ramenách jemná silikónová potlač, ktorá má zaistiť správne usadenie bežeckého batohu alebo vesty tak, aby sa po ramenách pri behu nešúchala.

 

Niektoré tričká majú prednú stranu prepracovanú tak, že je vetru odolná a chrbtová strana zase viac pružná a priedušná.

Čo sa nohavíc pre trailový beh týka, tak tu opäť platí zvýšená odolnosť voči oderu. Navyše tieto materiály zároveň poskytujú aj výhodu strednej kompresie, tzn. udržujú sval v miernom stiahnutí tak, aby zbytočne nevibroval a plnil stopercentne svoju funkciu. Aj tu platí prítomnosť zvýšeného počtu vreciek … . Krátke elasťáky majú takú dĺžku, aby pri dlhom behu nespôsobovali prípadný oder stehien z vnútornej strany, čo by celkom iste veľmi znepríjemňovalo zvyšok behu.

 

Nie vždy je pri behu ideálne počasie a hlavne v horách sa môže veľmi rýchlo meniť. Preto je vhodné, ba priam nutné, mať so sebou nepremokavú a zároveň priedušnú bundu.

Tieto bundy musia byť tiež ľahké a ľahko zbaliteľné, aby so sebou bežec zbytočne neťahal gramy navyše, ktoré sú pri dlhom behu skutočne cítiť. Na druhú stranu bunda do hôr musí byť technicky vysoko prepracovaná čo znamená hlavne precízny strih, membrána chrániaca telo pred dažďom a vetrom, vodeodolné zipsy, stredový zips najlepšie ukončený do ochrany brady voči oderu, dobre stiahnuteľná kapucňa, prepracované ukončenie rukávov, možnosť stiahnutia bundy v spodnej časti a správne ergonomicky umiestnené vrecká.

Zabudnúť nesmieme ani na vhodnú obuv, ktorá sa samozrejme tiež delí podľa využitia – terénu. Jednoznačne teda pre trailový beh volíme trailovú obuv, ale o tom až nabudúce.

 


Prečo Craft
Značka veľkých mien a výkonov
40
Viac ako 40 rokov skúseností a vlastného vývoja
Priekopník systému troch vrstiev
Testované vrcholovými športovcami
Preverené škandinávskymi podmienkami